Večita dilema šta jesti pre a šta jesti posle treninga?
Ali sad nas konkretno zanima čokolada, kada je nju najbolje jesti, pre ili posle treninga? NIKAD, COKOLADA GOJI! *ha ha ha* Šalu na stranu, svaka namirnica mora da “goji” jer ima kalorije. Zavisi koju ćete količinu kalorija uneti, da li onu koja je dovoljna za vaše dnevne potrebe ili ćete uneti više od toga, da ne kažem preterati. (Postoje tu i neke namirnice koje imaju lep ukus, a 0 kalorija, ali ne bih ja tome previše verovala. Ne zbog kalorija, one će se potrošiti, nego zbog njihovog sastava).
Isto tako satav važi i za čokoladu. Nije isto da li ćete uzeti belu ili crnu čokoladu. Ne bude isto ni kad uzmete crnu čokoladu različitih proizvođača. Pitate se koja je razlika? Krenimo od osnovne podele.
Osnovna podela čokolada:
- Crna čokolada – ima najveći udeo kakaa (minimum 50%) Možemo je podeliti na slatku i gorku. Nemojte se voditi mišlju da ona ne goji. Itekako goji, ako ima šećera, a dosta njih ima preko 45gr šećera, što je užasno mnogo
- Mlečna čokolada – sadrži mleko u prahu i minimum 30% kakao delova
- Bela čokolada – sadrži mleko u prahu, prava bi trebala da sadrži kakao buter (ali ćemo najčešće naleteti na one koje sadrže margarin i biljne masti koje nisu dobre za naš organizam), ne sadrže kakao (pa bela je, zar ne? 😀 )
Pri kupovini čokolade obratite pažnju na sastav i na nutritivne vrednosti. Kao čto sam napomenula, nije ni svaka crna čokolada ista, postoje slatke, gorke, sa zaslađivačima… Crna čokolada može sadržati šećera isto koliko mlečna ili bela, tako da pri odabiru najbolje pogledajte koliki je njegov udeo u 100gr (najbolje da je ispod 25gr).
Svi benefiti koje dobijamo konzumiranjem crne čokolade, kao što su bolja cirkulacija, smanjenje krvon pritiska, smanjenje lošeg holesterola, poboljšanje moždane funkcije i sl., potiču od kakao zrna (zbog toga najbolje jesti one sa preko 70% kakaa), dok je za bubuljice, pad energije i ostalo kriv šećer.
Poješću čokoladicu pre treninga da bih imala snage
Koliko ste često čuli ovu rečenicu ili je sami izgovorili? Ili ste možda nalik meni kojoj se samo neopisivo jela čokolada pa ste je jednostvno pojeli pred trening (oh, kobne li greške). Na treningu se trošimo i treba nam snage, pogotovo kad idemo umorni posle posla, faksa, iznervirali nas ukućani, ili nam jednostavno nije dan, ali da li je čokolada prava namirnica iz koje treba da crpimo energiju?
Šta se dešava u telu kada pojedemo čokoladu sa visokim udelom šećera?
Kad unesemo šećer u organizam on brzo ulazi u krvotok i jako brzo podiže njegov nivo u krvi, a telo odgovara insulinom čiji je zadatak da spusti šećer, s tim što će ga spustiti na minimum. I šta se desi sa našim treningom? Dođemo sa osećajem da možemo trčati do prekosutra, dići 100kg iz benča, raditi zgibove, legionare, skakati..
Uglavnom postoje 2 scenarija: prvi da dok dođemo do sale šećer je naglo pao na minimum i uopšte nemamo snage i volje da radimo trening ili scenario dva: da smo krenuli punom parom da radimo i onda je energija naglo opala.
Ko visoko leti nisko pada
Auguste Rodin
Setite se ove izreke sledeći put kad posegnete za čokoladicom. Možete i mene koja sam tako pojela koju kocku i otišla na trening, uhvatila se za vratilo da radim zgib, međutim ostala sam samo tako da visim, troma,teška, bez ikakvih šansi da se iole propisno odignem od zemlje. Još bolje ako vam se slično desilo, odlična životna lekcija.
Kad kažem pre treninga, to mislim neposredno pred trening, ne važi se ako pojedete nekoliko sati pre, doćićete već sebi (ako ne preterate sa količinom)
Ako pojedem čokoladu posle treninga da li sam upropastila trening (a i dan)?
Svi se vode filozofijom ako pojedu čokoladu posle treninga da su upropastili i trening i celi dan. Ali da li je to tako?
Idealno vreme da se pojede čokoladica je posle treninga. Zašto?
Kad je bal nek je maskembal
svaka žena koja je “upripastila” dan kockicom čokolade
tip čokolade | kalorije | šećer | masti | ugljeni hidrati |
crna | ||||
Jedite bez griže savesti!
Čokoladaaaaa!